BIM – טכנולוגיה שלא עוצרת

Building Information Modeling=BIM מתודולוגיה שמגדירה מחדש את האופן בו אדריכלים, מהנדסים, יועצים ושאר מתכננים בעולם האדריכלות וההנדסה, מנהלים פרויקט בשת”פ במודל תלת ממדי. ובקלות ניתן לאסוף ולשלוף מידע של נתוני בנייה ולהעלות שאילתות באופן חזותי או מספרי בקלות מדהימה.

מתודולוגית BIMמאפשרת המחשה דיגיטלית של תהליך הבניה. בבסיס עומד מודל תלת ממדי ממוחשב, חכם ועתיר מידע, המציג באופן וירטואלי את כל האלמנטים, החלקים והרכיבים המשמשים לבניית בניין בעולם האמיתי, כולל המאפיינים הפיסיים והלוגיים של כל אחד מהם.

השימוש במודל BIM אמיתי מספק לכל הגורמים המעורבים בפרויקט תובנות מוחשיות שכן האלמנטים החכמים של המודל מהווים למעשה אב טיפוס דיגיטלי של מרכיבי המתקן הפיזיים כגון: קירות, עמודים, חלונות, דלתות, מדרגות, צנרת, תשתיות מים וחשמל וכדומה, ומאפשרים לדמות את המבנה ולהבין את התנהגותו בסביבת ממוחשבת, הרבה לפני שתהליך הבנייה מתחיל בפועל. 

 מדוע כדאי להשתמש ב-BIM

בשנים האחרונות BIM הפכה לנושא מדובר מאוד בענפי הבנייה וההנדסה. הגורמים העיקריים שהפכו את BIM לטכנולוגיה המבוקשת ביותר בתעשייה בארץ ובעולם, והובילו לצמיחה בהיקף השימוש בשיטה, נובעים מהתועלות הפרודוקטיביות שמובילות במישרין לתועלות פיננסיות:

  • שולי רווח גבוהים יותר – לפי המומחים מרבית אנשי המקצוע משתמשים ב- BIM כדי להרוויח יותר. כמות היישומים העצומה הפכה את BIM לשיטת העבודה המועדפת על בעלי עניין שונים בענפי הבנייה והתשתיות בכל העולם, בכללם: אדריכלים, מהנדסים אזרחיים, קבלני בניין ותשתית, יזמים, יצרני מוצרים לתחומי הבניין ותשתיות, מנהלים, מפתחים וסוכנויות נדל”ן כמו גם אנשי מקצוע בתעשיות אחרות, כגון: מסחר, תעשייה, בריאות, חינוך, ספורט ובידור – אשר נוכחו ביתרונות השיטה וכדאיות השימוש בה.
  • פחות עלויות ויותר פרודוקטיביות – השיפור המשמעותי ש- BIM מציעה ביכולות התכנון, בניהול הזמן, בתיאום ובתזמון פרויקטים ובבחירה הרבה יותר מדויקת של חומרים מאפשר לתכנן מראש פעילויות שונות, להעריך נכון את עלויות הפרויקט הצפויות, לנהל טוב יותר את הפרויקט על מגוון היבטיו הכלכליים, ולהשיג רמת פרודוקטיביות הרבה יותר גבוהה. כמו כן, היכולת שמציעה BIM לזהות התנגשויות בשלב מוקדם של הפרויקט מונעת התנגשויות של “הרגע האחרון”, מבטלת את עלויות התיקונים הנלווים לליקויים אלה ותורמת לחיסכון משמעותי בהוצאות.
  • תיעוד – BIM מציעה תיעוד מפורט של פרויקטים בתחומי האדריכלות, הבניה, המכניקה, החשמל, הצנרת (MEP) והתשתיות, לצד שמירת נתונים והצגתם באופן ויזואלי ולכן מאפשרת לכל בעלי העניין להבין את כל השלבים במחזור חיי המבנה – משלב התכנון והבנייה דרך שלבי האכלוס, התחזוקה והשיפוץ ועד לשלב הריסת המבנה כעבור שנים עם התיישנותו.
  • הדמיה – מודל BIM כולל את כל הנתונים הארכיטקטוניים, המידע המבני, הנתונים ההנדסיים השונים, כגון: ערכי העומס ומערכת תעלות מיזוג אויר וצינורות ואפילו מידע על צריכת אנרגיה וקיימות, ולכן מאפשר לדמות באופן אופטימאלי את כל מאפייניו של מבנה, מחלף, גשר וכדומה מראש ובקלות. כמו כן, באמצעות הצגה ויזואלית של המבנה המתוכנן כמודל תלת מימדי מוחשי טרם בנייתו ניתן להשוות חלופות תכנון שונות כדי לקבל החלטות תכנון נכונות ולשפר משמעותית את הסיכוי “למכור” את הפרויקט ללקוח הפוטנציאלי.
  • ניהול שינויים – כיוון שבמודל BIM הנתונים מאוחסנים במקום מרכזי כל שינוי בתכנון מתעדכן אוטומטית בכל התצוגות, כולל בתוכניות רצפה, חתכים, גובה ודו”חות. כך התיעוד מהיר יותר והתיאום האוטומטי בין התצוגות השונות מבטיח איכות גבוהה יותר.
  • ניהול נתונים – BIM מכיל גם נתונים שאינם מוצגים באופן חזותי, כמו למשל מידע שמתייחס לכוח אדם, תיאומים נדרשים ונתונים חיוניים המשפיעים על לוח הזמנים של פרויקט. באותו אופן גם עלויות מהוות חלק מ- BIM וניתן לדעת מה התקציב ו/או העלות המשוערת של פרויקט בכל רגע נתון.
  • יישום בכל שלב – מודל BIM עתיר בנתונים המשמשים לאורך כל מחזור חייו של המבנה – החל משלב הייזום כדי לתכנן ולדמות את הבניין, דרך תהליך הבנייה כדי לנהל את הפעילויות השונות ולשתף פעולה, וכלה במסירת הפרויקט ותחזוקתו. נתוני מודל BIM  אף מסייעים לצמצם עלויות תפעול וניהול, אשר בדרך כלל מהוות 75% מעלות המבנה לאורך מעגל חייו.
  • בניה ירוקה – הפופולריות הגואה של בנייה ירוקה העלתה את הביקוש לבנייה ידידותית לסביבה העושה שימוש יעיל במשאבים השונים. בנוסף לתרומתה לבנייה רזה וחסכונית BIM מספקת מענה לאתגרים נוספים במהלך פרויקטי בנייה, כגון: צמצום כמות הפסולת, העלאת ערך הפרויקט, שיפור הפרודוקטיביות ורמת הקיימות ולכן מהווה פתרון בר קיימא אופטימאלי לניצול משאבים וביצוע תהליכי הבנייה בזמן.

בואו לשיעור ניסיון חינם וללא התחייבות!

קורס אוטוקאד וידיאו

קורס רוויט וידיאו

SILVER

₪790 / 3 חודשים

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם להשלמת התשלום. 

GOLD

₪1,290 ₪890 / 12 חודשים

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם להשלמת התשלום.

PLATINUM

₪1,790 ₪1,290 / 12 חודשים

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם להשלמת התשלום.

PLATINUM

₪1,290 / 12 חודשים

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם להשלמת התשלום.

GOLD

₪890/ 6 חודשים

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם להשלמת התשלום.

SILVER

₪590 / 3 חודשים​

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם להשלמת התשלום.